Ćwiczenia na zgrabne biodra.

Gimnastyka w niewielkim wprawdzie stopniu wpłynie na zeszczuplenie w biodrach, na pewno jednak spraw, że będą się one wydawały bardziej gibkie i zręczne w poruszaniu się, a tym samym - zgrabniejsze. Oto ćwiczenia, które powinno się wykonywać regularnie, codziennie powtarzając każde z nich 10 razy.

1. Stanąć w pozycji wyprostowanej, stopy złączone, dłonie na biodrach. Energicznym ruchem przesuwać biodra - na zmianę - na lewo i na prawo, utrzymując przy tym głowę i ramiona prawie nieruchomo.

2. Z pozycji wyprostowanej unieść zgiętą w kolanie nogę, przytrzymując ją dłonią. Starać się odgiąć kolano jak najdalej w bok a potem wrócić do pozycji wyjściowej. To samo powtórzyć z drugą nogą.

3. Siad na piętach, wyprostowane ręce wyciągnąć przed siebie. Z tej pozycji „przesiadać się" raz na lewą, raz na prawą stronę swoich pięt, unosząc się między każdym siadem wysoko przy wyprostowanych plecach,

4. Położyć się na podłodze, ręce rozłożyć na boki. Prawą nogę unieść powolutku do góry i skłonić na lewo tak, aby stopa prawie dotknęła dłoni. Głowę skłonić na prawo. Policzyć do pięciu, unieść powoli nogę, wyprostować a potem powoli opuścić. To samo powtórzyć z lewą nogą.

5. Siad na podłodze, podeprzeć się z tyłu dłońmi, nogi w lekkim rozkroku. Jedną nogę unieść do góry i zakreślić w powietrzu wielką ósemkę. To samo powtórzyć z drugą.

6. Uklęknąć, pochylić tułów do przodu i podeprzeć się dłońmi o podłogę. Jedną nogę wyprostować do tyłu, dużym łukiem, bokiem, przesunąć ją do przodu, po czym wrócić do pozycji początkowej. Tak samo przećwiczyć z drugą.